LQS2W271MELB35
Mfr.Part #
LQS2W271MELB35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Ripple Current :
1.23A
Lead Pitch :
10.0076mm
Leakage Current :
1.04mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.23A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.7589A @ 50kHz
Length :
35mm
Datasheets
LQS2W271MELB35
Nichicon LQS2W271MELB35
LQS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.23A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In