LQS2W221MELC25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQS2W221MELC25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
940µA
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
220μF
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.05A
Mounting Type :
Through Hole
Series :
LQS
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
450V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.20
Published :
Datasheets
LQS2W221MELC25
Nichicon LQS2W221MELC25
LQS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In