LQS2V271MELA35
Mfr.Part #
LQS2V271MELA35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.1A
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.573A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
35mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.15
Capacitance :
270μF
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
350V
Diameter :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
LQS
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
920µA
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
LQS2V271MELA35
Nichicon LQS2V271MELA35
LQS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In