LQS2G471MELB45
Mfr.Part #
LQS2G471MELB45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Diameter :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.002A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.68A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
Leakage Current :
1.3mA
Length :
45mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current :
1.4A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
LQS2G471MELB45
Nichicon LQS2G471MELB45
LQS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In