LNK2W182MSEFBB
Mfr.Part #
LNK2W182MSEFBB
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
10.64A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
2.7mA
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Length :
105mm
Voltage - Rated :
450V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1800µF
Reach Compliance Code :
Compliant
Diameter :
51mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
EAR99
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Ripple Current @ Low Frequency :
7.6A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Datasheets
LNK2W182MSEFBB
LNK 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals