LNK2G103MSEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNK2G103MSEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
76.2mm
Ripple Current @ High Frequency :
36.68A @ 10kHz
Termination :
Screw
Height :
170mm
Lead Pitch :
31.8008mm
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
6.693 170.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Leakage Current :
5mA
Terminal Shape :
Binding Post
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Life (Hours) :
5000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Series :
LNK
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
26.2A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage :
400V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000µF
Ripple Current :
26.2A
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Published :
Tan Delta :
0.2
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
LNK2G103MSEH
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNK2G103MSEH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Voltage:400V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~85°C, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, LNK2G103MSEH pinout, LNK2G103MSEH datasheet PDF, LNK2G103MSEH amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNK2G103MSEH ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNK2G103MSEH
LNK 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 26.2A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals