LNK2G122MSEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNK2G122MSEF
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
5.8A
Ripple Current @ Low Frequency :
5.8A @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Height Seated (Max) :
2.953 75.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Binding Post
Mount :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Screw
Series :
LNK
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
51mm
Packaging :
Bulk
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1200μF
Length :
75mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.12A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
2.07mA
Lead Pitch :
21.9964mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
LNK2G122MSEF
Nichicon LNK2G122MSEF
LNK 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.8A 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals