LNK2V562MSEH
Mfr.Part #
LNK2V562MSEH
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Stock
3
In Stock :
3
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
16.8A
Height Seated (Max) :
3.937 100.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
23.52A @ 10kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Leakage Current :
4.2mA
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitance :
5600µF
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Diameter :
76.2mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16.8A @ 120Hz
EAR99
Lead Pitch :
31.8008mm
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
21 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
1997
Tolerance :
±20%
Length :
100mm
Datasheets
LNK2V562MSEH
Nichicon LNK2V562MSEH
LNK 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.8A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals