LNK2V562MSEGBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNK2V562MSEGBN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
350V
Surface Mount :
No
HTS Code :
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
17.3A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Leakage Current :
4.2mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
5600µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Binding Post
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
24.22A @ 10kHz
Diameter :
63.5mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
130mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tan Delta :
0.2
Series :
LNK
Datasheets
LNK2V562MSEGBN
LNK 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals