LNK2V472MSEHBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNK2V472MSEHBN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
14.2A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Polarization :
Polar
Series :
LNK
Diameter :
76.2mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4700µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
90mm
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Binding Post
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
19.88A @ 10kHz
Voltage - Rated :
350V
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
3.84mA
Datasheets
LNK2V472MSEHBN
LNK 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals