LNK2V272MSEFBN
Mfr.Part #
LNK2V272MSEFBN
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount :
No
Diameter :
51mm
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Series :
LNK
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Ripple Current @ Low Frequency :
9.3A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
13.02A @ 10kHz
Leakage Current :
2.91mA
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
105mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
2700μF
Datasheets
LNK2V272MSEFBN
LNK 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals