LNK2V182MSEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNK2V182MSEF
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
5000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Tan Delta :
0.2
Diameter :
51mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1800µF
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
3.543 90.00mm
Leakage Current :
2.38mA
Published :
2015
Lead Pitch :
21.9964mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7.3A @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Series :
LNK
HTS Code :
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Length :
90mm
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current :
7.3A
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current @ High Frequency :
10.22A @ 10kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LNK2V182MSEF
Nichicon LNK2V182MSEF
LNK 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.3A 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals