LNK2H682MSEJBB
Mfr.Part #
LNK2H682MSEJBB
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Voltage - Rated :
500V
Polarization :
Polar
Surface Mount :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
21.2A @ 120Hz
Leakage Current :
5mA
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Diameter :
90mm
Length :
170mm
Ripple Current @ High Frequency :
29.68A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Capacitance :
6800µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LNK2H682MSEJBB
LNK 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals