LNK2H332MSEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNK2H332MSEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
76.2mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Binding Post
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount
Tan Delta :
0.2
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
12.4A
Ripple Current @ High Frequency :
17.36A @ 10kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Series :
LNK
Factory Lead Time :
21 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
12.4A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
4.528 115.00mm
Published :
2009
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
3.85mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
115mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.8008mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
3300µF
Datasheets
LNK2H332MSEH
Nichicon LNK2H332MSEH
LNK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.4A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals