LNK2G682MSEGBB
Mfr.Part #
LNK2G682MSEGBB
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
7.598 193.00mm
Chassis Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
20.6A @ 120Hz
Leakage Current :
4.94mA
Capacitance :
6800µF
2
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
28.84A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Terminal Shape :
Binding Post
Length :
190mm
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Diameter :
63.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
LNK2G682MSEGBB
LNK 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals