LNK2G332MSEHBN
Mfr.Part #
LNK2G332MSEHBN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Diameter :
76.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Leakage Current :
3.44mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
90mm
Series :
LNK
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
16.8A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitance :
3300µF
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Surface Mount :
No
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Ripple Current @ Low Frequency :
12A @ 120Hz
Datasheets
LNK2G332MSEHBN
LNK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals