LNK2G332MSEG
Mfr.Part #
LNK2G332MSEG
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Leakage Current :
3.44mA
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
11.8A
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
16.52A @ 10kHz
Life (Hours) :
5000 hours
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
63.5mm
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
3.740 95.00mm
Published :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
3300µF
HTS Code :
Lead Pitch :
28.6004mm
Ripple Current @ Low Frequency :
11.8A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Termination :
Screw
Length :
95mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Datasheets
LNK2G332MSEG
Nichicon LNK2G332MSEG
LNK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.8A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals