LNK2G222MSEGBB
Mfr.Part #
LNK2G222MSEGBB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Length :
85mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Ripple Current @ High Frequency :
12.46A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Polar
Voltage - Rated :
400V
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Diameter :
63.5mm
Height Seated (Max) :
3.465 88.00mm
Leakage Current :
2.81mA
Ripple Current @ Low Frequency :
8.9A @ 120Hz
Capacitance :
2200µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Datasheets
LNK2G222MSEGBB
LNK 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals