LKSN2392MESB
Mfr.Part #
LKSN2392MESB
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 56V SNAP
Ripple Current :
2.6A
Terminal Pitch :
10mm
Test Frequency :
120Hz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3900μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
30mm
Voltage - Rated DC :
56V
Tan Delta :
0.3
Datasheets
LKSN2392MESB
Nichicon LKSN2392MESB
LKS 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In