LKSN2272MESA
Mfr.Part #
LKSN2272MESA
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 56V SNAP
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.1A
Capacitance :
2700μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
56V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
25mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
1.16653mA
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
LKSN2272MESA
Nichicon LKSN2272MESA
LKS 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In