LKSN2222MESB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKSN2222MESB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 56V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Series :
LKS
Diameter :
30mm
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
2200µF
Ripple Current :
1.85A
Test Frequency :
120Hz
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
Audio
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.85A @ 120Hz
Mount :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
56V
Leakage Current :
1.053mA
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LKSN2222MESB
Nichicon LKSN2222MESB
LKS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In