LKG1V472MESCCK
Mfr.Part #
LKG1V472MESCCK
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Tan Delta :
0.22
Diameter :
35mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.21mA
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.55A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
17 Weeks
Weight :
59.300002g
Capacitance :
4700µF
Ripple Current :
3.55A
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Datasheets
LKG1V472MESCCK
Nichicon LKG1V472MESCCK
LKG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.55A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In