LKG1AF-24V-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1AF-24V-16
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Stock
251
In Stock :
251
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Voltage :
24VDC
Series :
LK-G
Switching Voltage :
277VAC -Max
Number of Pins :
4
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Pbfree Code :
yes
Ratings :
IP54
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
22.1mA
Termination :
PC Pin
Packaging :
Box
Must Release Voltage :
2.4VDC
Depth :
11mm
Voltage - Rated AC :
277V
Release Time :
20ms
Factory Lead Time :
12 Weeks
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Length :
24mm
Operate Time :
15ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Throw Configuration :
SPST
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
24V
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Published :
2003
Additional Feature :
HIGH SENSITIVITY, UL APPROVED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Switching Current :
16A
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
1.09kOhm