LKG1AF-5V-16-1
Mfr.Part #
LKG1AF-5V-16-1
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GENERAL PURPOSE
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage :
5 VDC
Base Product Number :
LKG1AF
Coil Termination :
Solder Pin
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Power Consumption :
530 mW
Product :
Power Relays
Additional Feature :
HIGH SENSITIVITY, UL APPROVED
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Type :
Standard
RoHS :
Details
HTS Code :
Product Status :
Obsolete
Mounting Style :
LK-G
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Current :
106.4 mA
Pbfree Code :
yes
Contact Current Rating :
16 A
Coil Type :
Non-Latching
Width :
11 mm
Coil Resistance :
47 Ohms
Height :
25 mm
Contact Termination :
Solder Pin
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Length :
24 mm
Number of Elements :
1
Switching Voltage :
277 VAC