LKG1V392MESYBK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1V392MESYBK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Terminal Finish :
Gold (Au)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
45mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Series :
LKG
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Applications :
Audio
Ripple Current :
2.4A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Mount :
Snap in
Leakage Current :
1.1mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.3
Diameter :
20mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3900μF
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
LKG1V392MESYBK
Nichicon LKG1V392MESYBK
LKG 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In