LKG1V332MESABK
Mfr.Part #
LKG1V332MESABK
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Leakage Current :
1.01mA
Tan Delta :
0.3
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Diameter :
25mm
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.2A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
30mm
Capacitance :
3300µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
LKG1V332MESABK
Nichicon LKG1V332MESABK
LKG 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In