LKG1V153MESCBK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1V153MESCBK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
35V
Diameter :
35mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.3
Termination :
Snap in
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Series :
LKG
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
15000µF
Applications :
Audio
Ripple Current @ Low Frequency :
4.8A @ 120Hz
Weight :
76.499997g
Pbfree Code :
yes
Mount :
Snap in
Length :
50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
2.17mA
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
4.8A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LKG1V153MESCBK
Nichicon LKG1V153MESCBK
LKG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In