LKG1K821MESAAK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1K821MESAAK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.65A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current :
1.65A
Capacitance :
820µF
Terminal Finish :
Gold (Au)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Snap in
Termination :
Snap in
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tan Delta :
0.25
HTS Code :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Series :
LKG
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarization :
Polar
Leakage Current :
760µA
Lead Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
Audio
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
80V
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
20mm
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LKG1K821MESAAK
Nichicon LKG1K821MESAAK
LKG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In