LKG1K152MESCCK
Mfr.Part #
LKG1K152MESCCK
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
1500μF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
3.25A
Length :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.25A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
80V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.03mA
Diameter :
35mm
Datasheets
LKG1K152MESCCK
Nichicon LKG1K152MESCCK
LKG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In