LKG1K122MESBBK
Mfr.Part #
LKG1K122MESBBK
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
80V
Ripple Current :
2.4A
Tan Delta :
0.25
Capacitance :
1200μF
Length :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
920µA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LKG1K122MESBBK
Nichicon LKG1K122MESBBK
LKG 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In