LKG1J332MESCCK
Mfr.Part #
LKG1J332MESCCK
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Ripple Current :
4A
Tan Delta :
0.22
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
35mm
Capacitance :
3300µF
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
4A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.36mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
LKG1J332MESCCK
Nichicon LKG1J332MESCCK
LKG 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In