LKG1J222MESBBK
Mfr.Part #
LKG1J222MESBBK
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Stock
178
In Stock :
178
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
0.3 %
Leakage Current :
1.11mA
ALUMINUM (WET)
Height :
30mm
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Snap in
Life (Hours) :
1000 hours
Tan Delta :
0.3
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Published :
2009
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Diameter :
30mm
Ripple Current :
2.5A
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2200µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Pins :
2
Datasheets
LKG1J222MESBBK
Nichicon LKG1J222MESBBK
LKG 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In