LKG1J152MESYBK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1J152MESYBK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Height :
40mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Terminations :
2
Applications :
Audio
Termination :
Snap in
Leakage Current :
920µA
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.3 %
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
20mm
JESD-609 Code :
e4
Test Frequency :
120Hz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Series :
LKG
Terminal Pitch :
10mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
1500μF
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.3
Terminal Finish :
Gold (Au)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.15A @ 120Hz
Published :
Ripple Current :
2.15A
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LKG1J152MESYBK
Nichicon LKG1J152MESYBK
LKG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In