LKG1H222MESABK
Mfr.Part #
LKG1H222MESABK
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Stock
7
In Stock :
7
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated :
50V
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2012
Termination :
Snap in
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Leakage Current :
990μA
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Ripple Current :
2.3A
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Length :
30mm
Diameter :
25mm
Capacitance :
2200µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
LKG1H222MESABK
Nichicon LKG1H222MESABK
LKG 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In