LKG1E822MESCBK
Mfr.Part #
LKG1E822MESCBK
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
35mm
Capacitance :
8200µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.05A
Ripple Current @ Low Frequency :
3.05A @ 120Hz
Leakage Current :
1.35mA
Tan Delta :
0.3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LKG1E822MESCBK
Nichicon LKG1E822MESCBK
LKG 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In