LKG1E682MESYAK
Mfr.Part #
LKG1E682MESYAK
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
20mm
Ripple Current :
2.2A
Voltage - Rated DC :
25V
Leakage Current :
1.23mA
Length :
35mm
Capacitance :
6800µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Datasheets
LKG1E682MESYAK
Nichicon LKG1E682MESYAK
LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In