LKG1E562MESBBK
Mfr.Part #
LKG1E562MESBBK
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Tan Delta :
0.3
Ripple Current :
2.5A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
5600µF
Length :
25mm
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.12mA
Datasheets
LKG1E562MESBBK
Nichicon LKG1E562MESBBK
LKG 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In