LKG1E182MESYCK
Mfr.Part #
LKG1E182MESYCK
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Leakage Current :
630μA
Capacitance :
1800µF
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Length :
35mm
Ripple Current :
1.6A
HTS Code :
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.22
Datasheets
LKG1E182MESYCK
Nichicon LKG1E182MESYCK
LKG 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In