LKG1E182MESACK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1E182MESACK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
LKG
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Mount :
Snap in
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Applications :
Audio
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
630μA
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
1800µF
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Termination :
Snap in
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current :
1.55A
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.22
Datasheets
LKG1E182MESACK
Nichicon LKG1E182MESACK
LKG 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In