LKG1C273MESCAK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG1C273MESCAK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Tolerance :
±20%
Length :
30mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.35
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Termination :
Snap in
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e4
Ripple Current @ Low Frequency :
3.35A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Diameter :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Snap in
Leakage Current :
1.97mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
LKG
Capacitance :
27000μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
3.35A
Applications :
Audio
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Datasheets
LKG1C273MESCAK
Nichicon LKG1C273MESCAK
LKG 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.35A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In