LGJ2G121MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGJ2G121MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
650μA
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height :
20mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
LGJ
HTS Code :
Diameter :
35mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.15
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
120μF
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
750mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.0725A @ 50kHz
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
LGJ2G121MELC
Nichicon LGJ2G121MELC
LGJ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In