LGJ2C681MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGJ2C681MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Stock
388
In Stock :
388
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
HTS Code :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
1.51A
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
Life (Hours) :
3000 hours
Leakage Current :
980μA
Tolerance :
±20%
Published :
2007
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
680μF
Tan Delta :
0.15
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ High Frequency :
2.265A @ 50kHz
Radiation Hardening :
No
Height :
20mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Series :
LGJ
Ripple Current @ Low Frequency :
1.51A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage :
160V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
LGJ2C681MELC
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGJ2C681MELC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:160V, LGJ2C681MELC pinout, LGJ2C681MELC datasheet PDF, LGJ2C681MELC amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGJ2C681MELC ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGJ2C681MELC
LGJ 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.51A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In