LGJ2C271MELA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGJ2C271MELA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
270μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
25mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
20mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
980mA
Leakage Current :
620μA
Series :
LGJ
Published :
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current @ High Frequency :
1.47A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
980mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
28 Weeks
HTS Code :
Termination :
Snap in
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.15
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
LGJ2C271MELA
Nichicon LGJ2C271MELA
LGJ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 980mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In