LAS2G181MELZ40
Mfr.Part #
LAS2G181MELZ40
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
950mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 120Hz
Capacitance :
180µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.0925A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
800μA
Datasheets
LAS2G181MELZ40
Nichicon LAS2G181MELZ40
LAS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In