LAS2G121MELZ30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAS2G121MELZ30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Capacitance :
120μF
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Mount :
Snap in
Leakage Current :
650μA
Test Frequency :
120Hz
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Series :
LAS
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
874mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
760mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
22mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
Datasheets
LAS2G121MELZ30
Nichicon LAS2G121MELZ30
LAS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In