LAS2G151MELZ35
Mfr.Part #
LAS2G151MELZ35
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Ripple Current :
880mA
Leakage Current :
730μA
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
35mm
Voltage - Rated :
400V
Diameter :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
880mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.012A @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
LAS2G151MELZ35
Nichicon LAS2G151MELZ35
LAS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 880mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In