KNP300JT-52-0R24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KNP300JT-52-0R24
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.24 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Series :
KNP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
240mOhm
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Datasheets
KNP300JT-52-0R24
YAGEO KNP300JT-52-0R24
240mOhm, 3W, Wirewound,