KNP300JB-52-0R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KNP300JB-52-0R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.2 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
KNP
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
270mOhm
Datasheets
KNP300JB-52-0R2
YAGEO KNP300JB-52-0R2
270mOhm, 3W, Wirewound,