KF85X-CD-37P-KJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF85X-CD-37P-KJ
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
No
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
No
Series :
KF85X
Total Number of Contacts :
37
Factory Lead Time :
20 Weeks
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
30V
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Finish :
Gold
Feature :
Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
2A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder
Additional Feature :
LOW PROFILE
Number of Positions :
37
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
Packaging :
Tray
Contact Form :
Stamped
HTS Code :
Color :
Black
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material :
Brass
Datasheets
KF85X-CD-37P-KJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-CD-37P-KJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, KF85X-CD-37P-KJ pinout, KF85X-CD-37P-KJ datasheet PDF, KF85X-CD-37P-KJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-CD-37P-KJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-CD-37P-KJ Overview
KF85X-CD-37P-KJ Features
KF85X series
KF85X-CD-37P-KJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-CD-37P-KJ D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP