KF85X-AD-15P-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KF85X-AD-15P-30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Voltage - Rated :
30V
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Rows :
2
Color :
Black
Filter Feature :
No
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
15
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Form :
Stamped
Number of Positions :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
2A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
KF85X
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Brass
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Additional Feature :
LOW PROFILE
Pbfree Code :
yes
Feature :
Grounding Indents
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
KF85X-AD-15P-30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-AD-15P-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, KF85X-AD-15P-30 pinout, KF85X-AD-15P-30 datasheet PDF, KF85X-AD-15P-30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-AD-15P-30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-AD-15P-30 Overview
KF85X-AD-15P-30 Features
KF85X series
KF85X-AD-15P-30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-AD-15P-30 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP